• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Znicze na grobach LegionistówPiątek, 30 października 2020

Dzieci z Parafialnego Przedszkola Integracyjnego w Tymbarku wraz z wychowawcami zapaliły przed dniem Wszystkich Świętych znicze na grobach tymbarskich Legionistów na cmentarzu parafialnym oraz żołnierzy poległych w I wojnie światowej na cmentarzu wojennym nr 365 w Tymbarku.

Akcję pod hasłem „Zapal znicz na grobie żołnierskim i legionisty” zorganizowała Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku.

 Przypomnijmy sylwetki naszych legionistów:

Pierwszy grób ppor. Jana Kordeczki, który w roku 1914 z grupą strzelców (drużyniaków) z Tymbarku wyruszył do Krakowskich Oleandrów, aby walczyć o niepodległość ojczyzny. W szeregi Legionów Piłsudskiego wstąpił 4 września 1914 roku, gdzie przydzielony został do 3 pp. Legionów Polskich. Od lutego 1915 roku służył w Komendzie Sztabowej – w plutonie sztabowym Komendy II Brygady, przydzielonym następnie do 3. pp. Legionów Polskich.Dnia 5 lipca 1916 roku dostał się do niewoli rosyjskiej – notowany jako plutonowy. W roku 1918 został wykazany w 1. Polskim Legionie w Omsku (wschodnia Rosja) pod pseudonimem Płonczyński Stanisław, gdzie służył do sierpnia 1918 roku. W kwietniu 1919 roku wykazany w 2. pułku strzelców 3. Komp. 5 . Dywizji Syberyjskiej jako podporucznik.
W maju 1933 roku za pracę w dziele odzyskania niepodległości, został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości.

Podporucznik Jan Kordeczka do roku 1939 kilka razy organizował jednostkę tymbarskiego Strzelca, pełniąc w niej funkcję dowódcy.

Drugi grób podchorążego Tadeusza Kopecia-Berdysza pochodzącego prawdopodobnie z Nowego Sącza, uczestnika walk 2. i 4. P.P Legionów Polskich. Odznaczonego Krzyżem Czwartaków. W kronice parafialnej jest wzmianka, że do Tymbarku przysłano chorążego, Polaka (w mundurze austriackim), który tu miał werbować i ćwiczyć ochotników.

Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, składa serdeczne podziękowanie dyrekcji przedszkola, wychowawcom oraz dzieciom za udział w akcji oraz pamięć o naszych bohaterskich żołnierzach.

Robert Nowak

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark