• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Miejsca pamięci narodowejWtorek, 22 2013

Miejsca Pamięci Narodowej

Pomnik poległych w czasie II wojny światowej
Pomnik symbolizujący wszystkich poległych w czasie II wojny światowej, którzy walczyli pod Narwikiem, Tobrukiem, Lenino i Montecassino.



Usytuowany na cmentarzu wśród kwater grobów. Na poodstawie w kształcie rombu prostokątnego polskiego orła uzupełniająca duży krzyż o prostych ramionach, na którym umieszczono napis: "Poległym i umeczonym za Polskę w czasie II Wojny Światowej". Obok są dwie tablice zawirające nazwiska poległych i umęczonych. Pomiędzy nimi znajduje się kamień z ziemią z pól bitewnych.



Pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej
Symboliczny postument w bestialski sposób zamordowanych przez wkraczające oddziały Wermachtu ( 5 września 1939 roku) czterech obywateli gminy Tymbark.Swoje życie oddali przy budowie zapory przeciwczołgowej na szosie Tymbark-Limanowa.
Fundatorem jest społeczeństwo oraz rodzina pomordowanych.
Postument pomnika usytuowany jest przy szosie Tymbark-Limanowa.

Napis widniejący na postumencie:
"Tu zginęli śmiercią bohaterską od najeźdźców  hitlerowskich w dniu 5.09.1939r.-  Chlipała  Jan lat 42 zam. w Zamieściu, Chlipała Józef lat 43 zam. w Zamieściu, Goryczka Stanisław lat 20 zam. w Słopnicach, Niezabitowski Tadeusz lat 30 zam. w Słopnicach- Cześć ich pamięci-".


Obelisk wybudowany dla uczczenia 60 rocznicy powstania Rzeczypospolitej Polski

Symboliczny obelisk czci Wyzwolenia Rzeczypospolitej spod rozbiorów.
Na obelisku znajduje sie napis:
" W 60 rocznicę Powstania Rzeczypospolitej Polski 1918-1978 dla Ciebie Polsko i dla Twych Wiernych Synów Legionistów Orląt Lwowskich i bohaterów wszystkich frontów II- wojny- Cześć Ich Pamięci"




Mogiła Nieznanego Rosyjskiego żołnierza

Pomiędzy domami Państwa Smotrów i Pazdanów  w Tymbarku  na wiosnę 2000 roku staraniem tymbarskiego Urzędu Gminy , dzięki środkom wojewody małopolskiego , ZGKiM ustawił nowy nagrobek oraz  zbudował  schodki i otoczenie wokół  grobu  nieznanego, rosyjskiego żołnierza zamordowanego przez hitlerowców  we wrześniu 1944r. Przez wiele lat po wojnie miejsce jego pochówku oznaczone było drewnianym, a później metalowym, pomalowanym na biało-czerwono krzyżem.
Spoczywający w tym miejscu żołnierz był partyzantem radzieckim, który został ogłuszony wybuchem po wysadzeniu w powietrze pociągu towarowego obok wiaduktu na Zawadce.
Leżącego pod nasypem chłopaka znalazł patrol niemiecki  i zamkną w drewnianej szopie na owocarni. Po kilku dniach załoga niemiecka  pilnująca  mostku  kolejowego  nakazała śp. Panu Smotrowi pochować go pod starym domem. 
 

Głowna pozycja menu

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark