Kolejny już raz, w okresie zimowym młodzież drugich klas policyjnych Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku przebywała na tygodniowym obozie szkoleniowym w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie pod Warszawą.
Dzięki życzliwości Komendanta Szkoły, zaangażowaniu instruktorów, a także dzięki zaprzyjaźnionej szkole, uczniowie przez tydzień mogli zgłębiać i poznawać tajniki pracy w policji, specyfikę służby oraz przejść cykl szkoleń praktycznych obejmujących m.in. techniki interwencji, stosowanie środków przymusu bezpośredniego, rodzaje broni i zasady jej użycia, musztrę, techniki samoobrony (Krav Maga, Judo, Boks), techniki posługiwania się pałką typu tonfa, techniki strzeleckie z wykorzystaniem „trenażera strzeleckiego”, zasady kryminalistyki, pomoc przedmedyczną, techniki operacyjne wykorzystywane przez policję w swojej pracy i wiele innych. Wszystkie zajęcia odbywały się pod opieką doświadczonych policyjnych instruktorów z wykorzystaniem sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Uczniowie odwiedzali także centrum dowodzenia, różne sale do treningów i zajęć sportowych, nową strzelnicę a także odbyli treningi zajęć z boksu razem z sekcją CSP. Oprócz zajęć szkoleniowych młodzież miała okazję poznać historię i zabytki terenów leżących na trasie do Legionowa. Odpoczynek w rejonie Gór Świętokrzyskich umożliwił zwiedzenie klasztoru na Świętym Krzyżu i zobaczenie doskonale zachowanych mumii zakonników pochowanych w krypcie świętokrzyskiego klasztoru. Pobyt w okolicach Warszawy był okazją do odwiedzenia Stolicy. Obok seansu filmowego w multikinie, uczniowie mieli okazję zobaczyć świąteczne iluminacje na Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym i rynku starego miasta.
Dodatkową atrakcją w sobotę było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i ekspozycji prezentującej jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń II wojny światowej na ziemiach polskich. Nowoczesna forma prezentowania historii w tym muzeum spowodowała, że każdy z uwagą śledził kolejne fragmenty ekspozycji, uzupełnione archiwalnymi nagraniami i filmami dokumentalnymi. Ta „lekcja historii” okazała się wyjątkowym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Józef Banach