Szlak rowerowy na Łopień przez Chodniki
Oznaczenie: kolor niebieski, czas przejazdu: 1 h 10 min, długość trasy: ok. 10 km, różnica wzniesień: 550 m, wysokość góry: 951 m, powrót 35 minut.
Trudność: w kilku miejscach trasy rower trzeba prowadzić z powodu zniszczonej drogi przez zwózkę drzewa z lasu, rozrzuconych kamieni, stromego podjazdu oraz wystających korzeni. Większa część trasy wyśmienicie nadaje się do jazdy, jest równo. Szlak nadaje się znakomicie do zjazdów należy tylko uważać, aby się nie dać ponieś fantazji, gdyż dobre warunki szlaku kuszą do dużych prędkości.
Opis:
Jedziemy ulicą Kościelną za znakami niebieskimi. Po 890m dojeżdżamy do skrzyżowania, przejeżdżamy je, i jedziemy prosto pod górę po 2,5 km i ok. 10 minutach od rynku dojeżdżamy do znaków informacyjnych dla rowerzystów stąd na Łopień jest 7,6 km. Na skrzyżowaniu dróg kierujemy się w lewo. Po kilkuset metrach kończy się asfalt, jedziemy teraz polami. Po 15 minutach dojeżdżamy do niewielkiego osiedla, jedziemy dalej prosto. Wjeżdżamy w mokry las, gdzie droga się wyrównuje, a na drzewie obok szlakumożna zauważyć polną kapliczkę. Jedziemy prosto szlakiem rowerowym niebieskim i przechodzącym tędy szlakiem pieszym żółtym na Mogielice (Chodniki). lop_3.jpgDroga wzdłuż pól. W oddali widoczna kapliczka na drzewie. Nieco dalej ukazują się nam dwie drogi. Wybieramy lewą ponieważ jest przejezdna i stromym podjazdem wciętym w warstwy łupków dojeżdżamy do szlaku rowerowego prowadzącego ze Słopnic. Po drodze mijamy ambonkę. Kierujemy się dalej wąwozem nieco szerszą drogą. Początkowo droga jest przejezdna potem szlak ostrym zakrętem w prawo opuszcza główny trakt. Jazda staje się uciążliwa z powodu znacznej stromizny oraz kolein i nierówności. Rower w tym miejscu należy pchać lub nieść. Na rozstaju dróg, po prawej znajduje się droga, która dalej łączy się ze szlakiem rowerowym, my jednak jedziemy w lewo. Następnie szlak znacznie podnosi się jednak jest dobry do podjazdu rowerem. Po 8 km od PKP Tymbark dojeżdżamy do Domku Myśliwskiego.
Stąd możemy jechać na szczyt, do torfowisk z borówką bagienną, albo też do jaskiń (chroniony pomnik przyrody!!!). Można także zwiedzać Łopień z uwzględnieniem jego malowniczych polan.
Powrót:
Tą samą trasą - 35 minut.
Szlakiem rowerowym przez osiedle Podlas - 30 minut.
Na szczyt:
Od leśniczówki jedziemy szlakiem prosto. Po ok. 5 minutach dojeżdżamy do polany. Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania. Pnąc się dalej w górę przed oczami pojawia się piękna polana zwana Myconiówką. Znajduje się tutaj źródełko, gdzie możemy zgromadzić zapasy wody w naszym bidonie. By dotrzeć do źródełka należy się skierować krajem polany w prawo. Dojeżdżamy do małej ścieżki, która prowadzi do źródła-kilka metrów od polany. Aby dojechać na szczyt przejeżdżamy polanę prosto lub trzymając się lewego jej brzegu, którędy biegnie droga. Droga odbiega w dół w lewą stronę polany w kierunku Chyszówek, my jednak kierujemy się za znakami niebieskimi prosto i po kilku minutach wjeżdżamy w las, a następnie na polanę szczytową. Od tego momentu towarzyszy nam także szlak pieszy koloru zielonego na szczyt prowadzący z Dobrej. Przejazd przez polanę zajmuje nam ok. 4 minuty. Po 15 minutach za polaną dojeżdżamy do krzyża usytuowanego na stoku góry, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na góry Beskidu Wyspowego i Gorców, a przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec Tatry i Babią Górę.
Powrót ze szczytu do leśniczówki zajmuje nam ok. kwadrans.
Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz jego ekspozycje w obrębie północno-wschodniego stoku góry- uważa się, że lepszym rozwiązaniem jest potraktowanie szlaku czerwonego jako zjazdowego, niebieskiego natomiast jako wjazdowego, choć i ten posiada wiele walorów dla amatorów szybkich zjazdów. Na obu odcinkach nie brakuje jednak miejsc niebezpiecznych, zatem- drogi rowerzysto- cały czas miej się na baczności! Wyjeżdżając szlakiem niebieskim na szczyt góry oraz wracając czerwonym lub odwrotnie pokonujemy dystans ponad 18 km. Ścieżki na Górze Łopień są najambitniejszymi na terenie Gminy Tymbark. Jest to jednocześnie najdłuższy szlak rowerowy na tym obszarze. Drogi i ścieżki są miejscami wyjątkowo szerokie, służyć mogą także jako dogodne drogi dla turystów pieszych.
W obrębie omawianego stoku istnieją jeszcze alternatywne trasy można zatem zjechać z Łopienia do drogi głównej powiatowej- w pobliżu Stacji Paliw Uchacz, gdzie w restauracji można się posilić lub zakupić potrzebny prowiant w razie, gdy przyjdzie nam pokonywać stok w tym miejscu do góry. Właśnie tutaj została poprowadzona siatka łącząca kilka dróg, które ze względu na ukształtowanie terenu mogą służyć jako trasy wyjazdowe i zjazdowe w zależności od upodobania oraz kondycji.