• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Szlak rowerowy na Łopień przez osiedle PodlasWtorek, 22 2013

Szlak rowerowy na Łopień przez osiedle Podlas


Oznaczenie: kolor czerwony,

Opis:
czas przejazdu średnim tempem: około 1 h, długość trasy: 8,5 km, różnica wzniesień: 550 m, wysokość góry: 951 m, z powrotem około 30 minut.

Trudność: w wielu miejscach rower trzeba prowadzić z powodu stromego podjazdu i rozrzuconych kamieni, a w porze jesiennej- sporej ilości liści. Szlak nie należy do najłatwiejszych, mimo to jest bardzo malowniczy.
Czasy przejazdu podane są bez przerw na odpoczynek, należy więc doliczyć "czas postoju" indywidualnie według potrzeb. A odpoczywać warto nawet nie tyle z racji zmęczenia co z powodu widoków oraz kojącego środowiska leśnego, jakie możemy tutaj spotkać .
Nieopodal stacji PKP obok Gminnej Spółdzielni S.Ch w Tymbarku znajduję się miejsce skupienia wszystkich szlaków, co potwierdzają znaki i rogacz z tablicami. Wobec tego należy traktować omawiane miejsce jako początek tras. Poniższe czasy liczone są, więc od tego punktu. Po pokonaniu trasy na odcinku od PKP Tymbark do Rynku kierujemy się ulicą Kościelną za znakami szlaku rowerowego niebieskiego, który biegnie przez Chodniki w górę w kierunku drogi głównej. Ulicą Kościelną po 890m od Rynku dojeżdżamy do skrzyżowania, przejeżdżamy je, i jedziemy prosto pod górę. Po 2,5 km od początku trasy dojeżdżamy do znaków informacyjnych dla rowerzystów (rogacz) w miejscu - Tymbark nad Smolarnią.


To miejsce należy traktować jako właściwy początek szlaku czerwonego. Stąd na Łopień jest 5,9 km. Kierujemy się drogą w prawo na osiedle Podlas. Przejeżdżamy między domami i po około 15 minutach- licząc od początku trasy- wjeżdżamy w las. Po pewnym czasie mijamy ostatni dom. Wjeżdżamy na polanę, na której widzimy ambonę myśliwską. Stąd także możemy podziwiać w oddali Tymbark. Następnie wjeżdżamy do lasu. Tutaj droga jest prosta. Po przejechaniu stosunkowo prostego odcinka trasy, skręcamy w lewo i rozpoczynamy podjazd pod górę. W tym miejscu dobrze jest jechać ścieżką znajdującą się wyżej po prawej stronie drogi. Wjeżdżamy na małą już zarastającą polankę, dalej rozpoczyna się kamienista droga, która po pewnym czasie się kończy i zaczyna równa dróżka. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze szlakiem zielonym (tzw. Drogi Krzyżowe). Kontynuujemy naszą wycieczkę szlakiem czerwonym, który następnie opada lekko w dół, po czym wznosi się bystro między drzewami bukowymi. Po prawej stronie możemy dostrzec paśnik. Łagodnie podjeżdżamy na malutką polankę, na której wzrok zatrzymujemy na starej jodle. Umieszczone są tutaj znaki wyznaczające kierunki tras. Strzałka kieruje trasę lekkim skrętem w lewo, po czym wjeżdżamy w leśny dukt zakryty gałęziami przypominający tunel. Można tutaj także udać się leśną dróżką opadającą nieco w dół (w tym miejscu odnotowujemy na naszym liczniku 2,5 km od właściwego początku szlaku czerwonego). Ścieżką tą możemy udać się do miejsca naznaczonego skałami rozsypanymi wzdłuż wąwozu, w którym szumi górski strumyk. Ciekawostką jest fakt, iż na kilku z tych skał rosną mchy, porosty, a nawet drzewa iglaste.

Wróciwszy na szlak rowerowy- podążając nim dalej dojeżdżamy do wzniesienia nie do pokonania- należy więc zsiąść i  część szlaku iść pieszo prowadząc rower. Następnie szlak stromo podnosi się do góry, drogą płynie strumyk. Po 4,42 km i ok. 40 minutach po prawej stronie można zaobserwować źródełko, wypływające ze zbocza góry. Kilka metrów wyżej szlak przecina piękny górski strumień. Jedziemy dalej za szlakiem, tutaj szlak zaczyna opadać w dół, a następnie ostro podnosi się w górę-wzniesienie jest zbyt ostre do podjazdu.  Po ok. 5,5 od PKP (2,5 od właściwego początku szlaku czerwonego nad Smolarnią) możemy zsiąść z roweru i zrobić krótki spacer w prawo, gdzie po ok. 30 m znajdują się skaliste zbocza Łopienia. Kontynuując wycieczkę osiągamy kolejne skrzyżowanie- tym razem ze szlakiem koloru żółtego, który odtąd początkowo wąską ścieżką towarzyszy nam aż do Domku Myśliwskiego (5,9 km i ok. 55 minuty). Widnieje tam główne rozwidlenie szlaków- w stronę szczytu (niecałe 2 km) lub na Mogielicę, albo też powrót szlakiem niebieskim do Tymbarku (ok. 9 km do Rynku).


Powrót:
  • Tą samą trasą- w przybliżeniu 30 minut.
  • Szlakiem rowerowym przez Chodniki (znak niebieski)- ok. 35 minut.

Głowna pozycja menu

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark