• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

ZabytkiWtorek, 22 2013

Cmentarz wojenny nr 365 w Tymbarku

Położony na stromym zboczu opadającym ku małemu potokowi, powstał jako wydzielona kwatera obok istniejącego cmentarza parafialnego w Tymbarku. Pierwotny układ mogił i założenie przestrzenne zostały już zupełnie zatarte. Zachował się wysoki krzyż drewniany - zapewne element centralny cmentarza - o wspaniałej koronkowej rzeźbie, z falistą dwustronną glorią. Na skrzyżowaniu ramion stylizowany krzyż maltański z wieńcem. Na podstawie zachowanych części krzyży odtworzono jeden z trzech typów krzyży, jakie wieńczyły mogiły. Krzyże te umieszczono na mogiłach, które odtworzono w układzie regularnych rzędów rozmieszczonych w dwóch kwaterach tarasowo, opadających od centralnego krzyża ku potokowi z połączeniem tarasów schodami.

 


 


Odtworzony cmentarz zajmuje teren, gdzie spoczywają żołnierze z 13 - tego pułku huzarów i innych jednostek oraz kilku oficerów. 

 


Kapliczka na Górach

Kaplica mszalna p.w. N.M.P. zbudowana w 1826 r. Murowana z kamienia, otynkowana, kryta blachą. Wewnątrz: strop płaski, ołtarz z obrazem M.B. z Dzieciątkiem - XIX wiek. Obrazy: Veracion XVII - XVIII w., M.B. z Dzieciątkiem, św. Joachimem i św. Anną - XVIII w., Chrystus Bolesny - XVIII w. 4. Czas powstania: 1826 r. 5. Fundacja: mieszkańcy parafii, którzy opiekę nad kaplicą zlecili Sebastianowi Kapitanowi i dlatego  do dzisiaj starsze pokolenie określa tę kaplicę " u kapitaniki ".

 


 


W wieżyczce znajdują się tzw. dzwonki loretańskie, które mieszkańcy uruchamiają w czasie nadchodzącej burzy gradowej, wierząc że ich dźwięk rozpędzi  chmury niosące zniszczenie.
W ciągu roku odprawianych jest kilka Mszy Św. ( w dni krzyżowe i jesienią - podziękowanie za jesienne zbiory ), a poza tym przez cały m- c maj odprawiane są tzw. "majówki", a przez m- c październik nabożeństwa różańcowe. W nabożeństwach tych liczny udział biorą tutejsi mieszkańcy

 



Budynek UG Tymbark

Budynek Ratusza wzniesiony w 1907r. W typie eklektycznej kamienicy z szerokim 9-cio osiowym frontem, murowany z cegły, tynkowany. Zbudowany na planie prostokąta. Jednopiętrowy częściowo podpiwniczony, zwieńczony dachem dwupasmowym krytym dachówką z użytkowym poddaszem.

 


 


Wystrój elewacji i historyzujący zaakcentowany charakterystycznym ryzalitem fasady, ujmujący portal wejścia i balkon pietra.Elewacje o ciekawym detalu architektonicznym. Balkon z metalową ażurową balustradą. Budynek zachował oryginalne cechy stylowe z okresu budowy oraz pierwotną kompozycję elewacji frontowej.



Kamienna kapliczka z figurą Św. Floriana

Kapliczka wykonana z piaskowca, wzniesiona w 1870 r. z fundacji mieszkańców Tymbarku. Początkowo stała na Rynku obok studni i sadzawki, w 1975 roku została przeniesiona w obecne miejsce, koło kościoła parafialnego w Tymbarku. Kapliczka ta stanowi przykład dobrej klasy rzeźby ludowej, prezentujący, szczególnie populany  w Małopolsce, typ wizerunku tego świętego - w stroju rzymskiego żołnierza, z chorągwią w lewej ręce, w prawej trzyma naczynie z wodą wylewaną na płonący budynek. Ściany postumentu ozdobione sąpłytkimi niszami z płaskorzeźbionymi postaciami świętych: Michała Archanioła, Marcina, Franciszka i Jana Nepomucena.

Głowna pozycja menu

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark