Tymbark... Z kart historii...
TYMBARK – prawa miejskie nadane miał w 1353 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, w obręb miasta wówczas włączono 2 752 hektary.
W roku 1870 Tymbark liczył 657 mieszkańców. Mieszczanie tymbarscy po uwłaszczeniu otrzymali uposażenie: 349 morgów ziemi ornej, 59 morgów łąk i ogrodów, 90 morgów pastwisk i 230 morgów lasu. Dwór miał na terenie miasta 25 morgów ziemi ornej, 4 morgi ogrodów i łąk, oraz 20 morgów pastwisk.
W roku 1907 Tymbark stanowił odrębną jednostkę administracyjną, każda wieś wchodząca w skład gromady Tymbark, stanowiła wtedy samodzielną gminę ze swoim wójtem na czele.
Jeżeli chodzi o oświatę, do czasów autonomii Galicji we wsiach nie było oddzielnych szkół, lecz dla całej parafii była jedna szkoła parafialna w Tymbarku, do której uczęszczała młodzież ze wsi należących do parafii. Tymbark był miastem i z tego tytułu posiadał szkołę parafialną na poziomie trzyklasowym.
Początki swego rozwoju zawdzięcza Tymbark idei spółdzielczości. Inicjatorami zespołowego działania dla rozwoju Tymbarku byli inż. Józef Marek, dr Józef Macko, Państwo Myszkowscy i Turscy, miejscowy proboszcz oraz ksiądz Szewczyk.
W latach 1932-1935 wybudowano Spółdzielnię Mleczarską, a w 1935 roku wybudowano Podhalańską Spółdzielnię Owocowo-Warzywną, która następnie została nazwana jego imieniem, a dziś słynie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie z produkcji soków TYMBARK.
Andrzej Ligas
tel. 661 440 720