• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Fotowoltaika w Gminie Tymbark - nabór wnioskówŚroda, 13 maja 2015

Informujemy, że Gmina Tymbark planuje przystąpienie do konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, którego celem jest budowa mikroinstalacji prosumenckich, wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), służących do wytwarzania energii ‒ w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej z przeznaczeniem na potrzeby własne.

W ramach konkursu zamierzamy pozyskać środki na dofinansowanie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych tzn. instalacji wykorzystującej energię słońca do wytworzenia energii elektrycznej, przy czym wytworzona energia w całości musi być przeznaczona na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie operacji ze środków PROW 2007-2013 dla jednej gminy może wynieść maksymalnie do 200 000 euro.

Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 90% wartości netto.

Zainteresowanych mieszkańców prosimy o składanie wypełnionych ankiet informacyjnych (załącznik poniżej) w terminie do 20 maja 2015 r. (środa) w godzinach pracy Urzędu Gminy w Tymbarku – od 7.30 do 15.30 – w pokoju nr 16 (II piętro).

Informacji w powyższej sprawie udziela: Pani Bożena Matras – pokój nr 17, tel. 18 33 25 637 w. 31.

 

Wójt Gminy Tymbark
Paweł Ptaszek

 

WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE:

1. Gmina jest wnioskodawcą, inwestorem oraz właścicielem instalacji przez okres trwałości projektu tj. 5 lat.

2. Ankietę informacyjną może złożyć osoba fizyczna, która posiada tytuł prawny do władania nieruchomością zlokalizowaną na terenie Gminy Tymbark.

3. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest niezaleganie z płatnościami za wodę, ścieki, odpady komunalne.

4. Dach budynku nie może być pokryty eternitem.

5. Rodzaj mikroinstalacji prosumenckiej, na którą składany będzie wniosek: panele fotowoltaiczne o mocy znamionowej do 5 kW do wytwarzania energii elektrycznej wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego (bez możliwości odsprzedania ewentualnie wytworzonej nadwyżki).

6. Ilość gospodarstw domowych mogących przystąpić do projektu: ok. 25-30. Limit wyznaczony przez max. kwotę dotacji jaką Gmina może pozyskać na realizację Projektu.

7. Finansowanie: udział mieszkańców 10% wartości netto zakupu i montażu instalacji + VAT oraz koszt niezbędnej dokumentacji.

8. Wniosek o dofinansowanie składa Gmina Tymbark i w związku z tym właścicielem mikroinstalacji będzie Gmina, która w drodze użyczenia przekaże urządzenia dla gospodarstw domowych. Dopiero po zakończeniu okresu trwałości projektu urządzenie będzie mogło być przekazane użytkownikowi na własność.

9. Pomiędzy Mieszkańcem a Gminą zostanie spisana umowa użyczenia, w której zawierać się będą podstawowe zasady współpracy;

10. W przypadku osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, energia wytworzona przez mikroinstalację prosumencką może być wykorzystana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego tych osób.

11. Planowana realizacja Projektu: III kwartał 2015 r.

12. Projekt będzie realizowany pod warunkiem otrzymania dotacji z Programu, przy czym zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie otrzyma tylko kilka gmin z Województwa Małopolskiego.

13. W przypadku bardzo dużego zainteresowania mieszkańców montażem urządzeń OZE, o kolejności mieszkańców na liście rankingowej zadecyduje publiczne losowanie, które odbędzie się w dniu 21 maja 2015 r. o godzinie 11.00 w Urzędzie Gminy Tymbark, 34-650 Tymbark 49 – sala konferencyjna. Wyniki losowania oraz informacje związane z Projektem będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Gminy Tymbark: www.tymbark.pl oraz na gminny facebook’u.

 

Po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie (po zweryfikowaniu spełnienia warunków udziału w projekcie oraz uwzględnieniu mocy instalacji) uczestnik projektu zostanie poproszony o zgłoszenie się do Urzędu Gminy w Tymbarku wraz z dowodem osobistym w celu wyrażenia zgody na bezpłatne użyczenie swej nieruchomości na cele projektu. Po stronie uczestnika będzie również niezwłoczne – najpóźniej do 27 maja br. – dostarczenie kopii mapy zasadniczej i dokumentacji technicznej budynku (rzuty, rysunki), które będą wykorzystane do prac planistycznych. W przypadku współwłasności wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia).

 

Przykładowe warunki, jakie powinna spełniać lokalizacja mikroinstalacji fotowoltaicznej przy instalacji o mocy:

  • 2 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 20m2-50m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku,
  • 5 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 50m2-100m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku.

Szacunkowy orientacyjny koszt w zależności od mocy zamontowanej instalacji fotowoltaicznej:

 

Wielkość instalacji

Cena minimalna [zł]

Cena maksymalna [zł]

Orientacyjna cena za 1 kW

1 kW

7650

11 700

9 670

2 kW

12 000

22 800

8 700

3 – 3,5 kW

12 960

25 300

6 400

4 kW

17 180

24 700

5 200

5 kW

21 400

31 500

5 300

 

ZAŁĄCZNIKI

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark