Na zaproszenie dyrektora Fundacji Międzynarodowych Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM), Leszka Szustera oraz Fundacji Konrada Adenauera, grupa uczniów Zespołu Szkół i JS nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku wzięła udział w Konferencji podsumowującej realizację międzynarodowego projektu Argument-Biografia-Wartości Humanistyczne w Świecie odczłowieczonym.
Konferencja odbyła się w MDSM w Oświęcimiu i miała na celu podsumowanie dwuletnich warsztatów przeprowadzonych z udziałem młodzieży polskiej i niemieckiej, bazujących na opowiadaniu Chrystus oświęcimski autorstwa Zofii Posmysz ‒ świadka historii i pisarki, byłej więźniarką KL Auschwitz.
Pani Zofia trafiła do obozu w maju 1942 roku, mając 19 lat i tam właśnie poznała Tadeusza Paolone niezwykłego człowieka, oficera Wojska Polskiego, którego po wybuchu II wojny światowej aresztowano i osadzono w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu, Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku trafił pierwszym transportem do Auschwitz z numerem obozowym 329 organizując ruch oporu na terenie obozu.
Podczas konferencji organizatorzy i uczestnicy podzielili się swoimi odczuciami, spostrzeżeniami i wrażeniami z przeprowadzonego dwuletniego projektu, który na pewno pozostanie na dłużej w pamięci zarówno dorosłych jak również młodych ludzi, biorących w nim udział ‒ mówi Józef Banach z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.
Dla naszej młodzieży była to więc szczególna okazja, aby raz jeszcze przybliżyć sobie postać kapitana Tadeusza Paolone, który jest patronem tymbarskiego Strzelca, a jednocześnie bohaterem godnym do naśladowania ‒ dodaje chor. ZS Tadeusz Rybka, zastępca dowódcy jednostki tymbarskiego Strzelca.
Robert Nowak