• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Usunięcie drzewa lub krzewu - nowelizacja ustawyPoniedziałek, 23 listopada 2015

Wydawanie zezwoleń na usunięcie drzewa lub krzewu, po nowelizacji
ustawyo ochronie przyrody

Informacje dotyczą usuwania drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości, należącej do osoby fizycznej na obszarze gminy niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowe przepisy obowiązują od 27 sierpnia 2015 roku i są zawarte w ustawie z dnia 16 kwietnia 2014 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1651).

Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu, wydaje wójt gminy.

Wniosek o wydanie zezwolenia składa posiadacz nieruchomości, jeżeli nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości, wymagana jest zgoda jej właściciela.

Zgoda właściciela nie jest wymagana w przypadku posiadacza nieruchomości
o nieuregulowanym stanie prawnym.

Wniosek złożyć może również właściciel urządzeń przesyłowych, przebiegających przez nieruchomość, np. linii energetycznej, linii gazowej.

Wniosek o wydanie zezwolenia musi zawierać zgodnie z art. 83b:

  1. Imię, nazwisko i adres posiadacza i właściciela nieruchomości.
  2. Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
  3. Zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana, składaną pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
  4. Nazwę gatunku drzewa lub krzewu np. (topola osika, klon jawor, dereń świdwa).
  5. Obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm. od ziemi np. (72 cm.), w przypadku, gdy do tej wysokości drzewo: posiada kilka pni – obwód każdego z tych pni np. (72 cm, 68 cm, 56 cm.), nie posiada pnia – należy podać obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa.
  6. Wielkość powierzchni, z której zostaną usuwane krzewy np.( 3, 6 m2).
  7. Miejsce np. (działka nr ew. 222/2, położona w miejscowości Tymbark), przyczynę np.(drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi z powodu naruszonej statyki, osuwania się terenu wraz z drzewem, podmycia przez wodę, uschnięcie drzewa z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, nadmierne zagęszczenie drzew, kolidowanie z istniejącą infrastrukturą, w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub do innego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem terenu, itp.), termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu np. (30 maj 2016 rok), określenie, że usunięcie jest niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  8. Rysunek lub mapę działki z zaznaczeniem drzew przeznaczonych do usunięcia, a w przypadku realizacji inwestycji np. (budowa domu), wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu, określający usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych.
  9. Projekt nasadzeń zastępczych za usunięcie drzewa lub krzewu, rozumiany, jako posadzenie drzew lub krzewów w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów np. (za usuniecie 1 szt. drzewa gat. dąb szypułkowy, zostaną posadzone 3 szt. drzew gat. lipa drobnolistna, o minimalnym obwodzie pnia 4 cm. mierzonym na wysokości 100 cm. na terenie działki nr ew. 222/2, położonej w miejscowości Tymbark, w terminie do 30 października 2016 r.).
  10. Jeżeli w obrębie zadrzewień występują gatunki chronione zwierząt, roślin, grzybów należy do wniosku dołączyć zezwolenie na wykonanie czynności podlegające zakazom, wydane odpowiednio przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.  

Złożony, kompletny wniosek do wójta gminy, wszczyna postępowanie administracyjne o wydanie zezwolenia na usuniecie drzewa lub krzewu. Po przeprowadzonych oględzinach w terenie zostaje wydana decyzja administracyjna o następujących rozstrzygnięciach:

  1. Zezwalająca na usuniecie drzewa lub krzewu.
  2. Zezwalająca na usuniecie drzewa lub krzewu, uzależniona od nasadzeń zastępczych.
  3. Zezwalająca na usuniecie drzewa lub krzewu, uzależniona od przesadzenia tego drzewa lub krzewu.
  4. Niezezwalająca na usuniecie drzewa lub krzewu.

 

Ważne wskazówki:

  1. Uzyskanie zezwolenia przez osobę fizyczną dotyczy drzew rosnących na terenie danej gminy, na wszystkich rodzajach gruntu z wyłączeniem gruntu użytkowanego, jako las, oznaczonego w rejestrze gruntów symbolem Ls.
  2. Nie jest wymagane zezwolenie na usuniecie drzewa lub krzewu: 
  • krzewu, którego wiek nie przekracza 10 lat; 
  • krzewu na terenie pokrytym roślinnością pełniącą funkcje ozdobne (ogrody przydomowe);  
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza: 35 cm dla topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego, 25 cm dla pozostałych gatunków drzew; drzewa lub krzewu na plantacjach np. (plantacja choinkowa, wierzba energetyczna); 
  • drzew owocowych np. (grusza, jabłoń, czereśnia, orzech włoski) posadzonych w celu pozyskiwania z nich użytku; 
  • usuwanych podczas prowadzenia akcji ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby powołane do niesienia pomocy w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia; 
  • drzewa lub krzewu stanowiącego złom lub wywrot usuwanego przez: jednostki przeciwpożarowe, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń przesyłowych, zarządców dróg, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu, inne osoby, po przeprowadzeniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, potwierdzających, że drzewo lub krzew stanowi wywrot lub złom;
  • drzewa lub krzewu należącego do gatunku obcego określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

 

Pomiary drzewa wykonujemy:

  1. Do wniosku podajemy obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm. od ziemi
  2. (nie mylić ze średnicą drzewa mierzoną w leśnictwie).
  3. Jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości do 130 cm. od ziemi, wnioskujemy o jedno drzewo z wieloma obwodami pni.
  4. W celu stwierdzenia, czy na usunięcie drzewa wymagane jest zezwolenie, mierzymy obwód pnia na wysokości 5 cm. od ziemi.
  5. Przy drzewach sadzonych w zamian podajemy obwód pnia mierzony na wysokości 100 cm. od bryły korzeniowej, co jednoznacznie wskazuje, że sadzonki drzew nie mogą być mniejsze niż 1 m. od bryły korzeniowej do ich korony.  

                                                                                                                      T.R.

    

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark