Dzień 1 stycznia 2017 r. przyniósł nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o ochronie przyrody od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości (osoby fizyczne) mogą bez uzyskania zezwolenia: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach pod warunkiem, że ich usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz rosnących na prywatnych gruntach, a usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Sytuacja ta nie dotyczy drzew uznanych za pomniki przyrody.
Od obowiązku uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów ustawa nie zwalnia m.in. przedsiębiorców i innych instytucji, jedynie podwyższa obwody drzew, co, do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z uzyskania zezwolenia będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm. od ziemi nie przekracza 100 cm. w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego, a przypadku pozostałych gatunków drzew 50 cm. Dotychczasowe przepisy zmieniono ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249).
Zmiana ustawy nie reguluje usuwania zadrzewień z terenów Chronionego Krajobrazu,
w przypadku gminy Tymbark (Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu), gdzie w § 3. ust. 3 zakazuje się likwidacji i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych.