W miniony weekend (20 maja) w tymbarskiej bibliotece gościliśmy po raz kolejny literatów z różnych stron Polski i zagranicy, którzy co roku w maju odwiedzają Ziemię Limanowską, by uczestniczyć w dwudniowym spotkaniu literackim, prezentacji własnej twórczości i podziwianiu krajobrazów Beskidu Wyspowego. Inicjatorem corocznych poetyckich biesiad jest Marek Stępień, limanowski poeta.
Tegoroczna edycja jest już czternasta z kolei. Może to świadczyć po pierwsze – o jej zakorzenieniu wśród imprez naszego regionu, a po drugie – potrzebie jej cyklicznej organizacji. Skupia ona poetów każdej kategorii wiekowej o różnorodnym dorobku: zarówno tych doświadczonych, jak i też tych, którzy stawiają pierwsze kroki w dziedzinie poetyckiego słowa pisanego. Spotkanie jak zwykle przebiegało w ciepłej, koleżeńskiej atmosferze, przystającej do pogodnej majowej aury. W krainę poezji wprowadził wszystkich klimatyczny duet: Joanna Babiarz-Szot i Janusz Szot, który na te okoliczność przygotował nastrojowy montaż poetycko-muzyczny. Po krótkim wprowadzeniu imprezę poprowadził Marek Dudek. Podczas spotkania autorskiego z zainteresowaniem wysłuchaliśmy najnowszych utworów w interpretacji samych autorów, które powstały w ostatnim roku i ukazały się na rynku wydawniczym. Wspólne obcowanie z poezją, z tak znakomitymi twórcami dostarczyło nam wielu pięknych chwil i pozytywnych emocji. Budujące jest, że swój udział zgłosiły również debiutantki - młode, dobrze zapowiadające się poetki, które zaprezentowały własne wiersze. Otwarty charakter spotkania wpływa na atrakcyjność i zainteresowanie u młodych osób, które dokonują po raz pierwszy publicznej prezentacji swoich tekstów. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas w świetnej atmosferze, pełnej pięknych słów.
W programie znalazła się również wycieczka turystyczna na Przełęcz Rydza-Śmigłego.
Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Banku Spółdzielczego w Limanowej, za co bardzo dziękujemy. Pokłosiem spotkania jest XIVAlmanach Poetyckich Ogrodów „Słowem rozkołysany Ogród”.
Podczas tegorocznych ogrodów swoje utwory prezentowali: Barbara Stożek (Mszana Dolna), Maria Pająk (Siekierczyna), Dorota Lorenowicz (Kraków), Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (Kraków), Kazimierz Burnat (Wrocław), Tadeusz Basiaga (Nowy Sącz), Joanna Babiarz-Szot (Nowy Sącz), Janusz Szot (Nowy Sącz), Joanna Słodyczka (Raba Wyżna), Andrzej Dębkowski (Zelów), Ignacy S. Fiut (Kraków), Kazimierz Ivosse (Wankendorf), Katarzyna Raczek (Mordarka), Marcelina Koncewicz (Tęgoborze), Agnieszka Zięba (Myślenice), Marian Wójtowicz (Limanowa), Alicja Tanew (Kraków), Barbara Kiełb (Jarosław), Marek Stępień (Limanowa).