O świcie 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego wyruszyła na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa zwana "Kadrówką", którą wspierał patrol konny ułanów Władysława "Beliny" Prażmowskiego.
Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego.
Do krakowskich Oleandrów z Tymbarku na front wyruszyli tymbarscy strzelcy z XXVI Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Tymbarku pod dowództwem Jana Kordeczki. Pożegnanie oddziału w Tymbarku, odbyło się bardzo uroczyście. W tym dniu wszyscy "Drużyniacy" przystąpili do spowiedzi i komunii świętej podczas Mszy Świętej odprawionej w ich intencji przez prezesa Zarządu Oddziału ks. Stanisława Płonczyńskiego. Strzelców na stacji kolejowej pożegnała liczna grupa mieszkańców Tymbarku.
Do walki o niepodległość Polski stanęli również: Władysław Natonek, Antoni Natonek, Marian Drzyzga, Jan Wątroba, Antoni Kozik, Jan Świerczyński, Józef Steczowicz (starszy), Stanisław Biedroński, Wilhelm Biedroński, Michał Duda, Józef Steczowicz (młodszy), Ludwik i Jerzy Myszkowscy.
Po przybyciu do Krakowa oddział z Tymbarku został skierowany do „Oleandrów” skąd ostatecznie skierowano go na Prądnik Czerwony gdzie został wcielony do 3 p. Leg. Pol. i ostatecznie skierowany do Maramaros – Szeged.
Z tymbarskiego Oddziału w walce o niepodległość poległ Wilhelm Biedroński pod Toporowcami w roku 1915. W wyniku chorób nabytych na froncie zmarli: w roku 1920 Jan Wątroba i Józef Steczowicz (starszy) w roku 1919 na skutek ran poniesionych na froncie ukraińskim.
Wyruszając na front mówili: Przyszedł czas służby dla Ciebie Polsko dla Twojej chwały. Niech te słowa będą wzorem do naśladowania przez młode pokolenie mieszkańców naszej gminy. Chwała Bohaterom!
Robert Nowak