• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Małopolska pamięta o Legionistach - inauguracja akcjiŚroda, 31 października 2018

Wczoraj w Bibliotece Publicznej w Tymbarku obyła się wojewódzka inauguracja akcji, zainicjowanej przez Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika, pn. Małopolska pamięta o Legionistach, która ma na celu zgromadzenie informacji o znajdujących się w Małopolsce miejscach spoczynku żołnierzy Legionów Polskich.

Jak wspomniał Wojewoda, Urząd Wojewódzki posiada już taką bazę, ale dotyczy ona grobów i cmentarzy wojennych, a zamiarem akcji jest rozszerzenie informacje o miejscach pochówku Legionistów na cmentarzach parafialnych czy komunalnych. Informacje na ten temat przesyłać można na adres: pamietamyolegionistach@muw.pl, a dane o grobach i ich stanie zbierane będą do 1 listopada 2019 roku, by potem podjąć dalsze kroki, aby w należyty sposób upamiętnić tych, którzy otwierali drzwi Niepodległości.

Jako miejsce inauguracji akcji wybrano Tymbark, ponieważ to właśnie tutaj  znajduje się cmentarz z I wojny światowej, a na cmentarzu parafialnym spoczywają Legioniści. Nasza gmina uznana  została jako miejsce szczególne i wskazana jako wzór do naśladowania, a to za sprawą tymbarskich strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, którzy opiekują się cmentarzem wojennymi i którzy odnaleźli oraz odnowili groby dwóch legionistów spoczywających na tymbarskim cmentarzu parafialnym: Tadeusza Kopecia-Berdysza oraz Jana Kordeczki.

Zabierając głos Wojewoda Małopolski podkreślał: tymbarski „Strzelec” pokazał, co to znaczy strzec pamięci o bohaterach i czym jest szacunek dla grobów wojennych. W roku stulecia odzyskania Niepodległości chciałbym w szczególny sposób zwrócić uwagę na taką postawę. Oto młodzi ludzie stali się strażnikami pamięci i z własnej woli włączyli się w ideę służby Niepodległej. Ideę, którą kierował się Związek Strzelecki, a która dzięki zaangażowaniu tymbarskich „Strzelców” przybrała formę niezwykłej sztafety pokoleń, przekazującej sobie szacunek do polskiej historii i dumę z naszych dziejów.

Podczas spotkania wojewoda Piotr Ćwik przekazał także na ręce dowódcy tymbarskiego „Strzelca” st. insp. ZS Roberta Nowaka pamiątkowy medal, który otrzymują osoby szczególnie zasłużone lub wyróżniające się z punktu widzenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Postawę Strzelców i dobrą współpracę z Samorządem Gminy Tymbark podkreślał także w swoim wystąpieniu Wójt Paweł Ptaszek, który przybliżył także krótko historię legionów na ziemi tymbarskiej.

 

Dowódca tymbarskiego Strzelca st. insp. ZS Robert Nowak przedstawił historię Jednostki i podkreślił, że realizacja wielu ważnych inicjatyw jest możliwa dzięki młodzieży i jej zaangażowaniu oraz wsparciu samorządu lokalnego, a także instytucji i sponsorów.



Podczas wizyty w Tymbarku Wojewoda Piotr Ćwik wraz z Wójtem Gminy Tymbark Pawłem Ptaszkiem złożyli także wiązanki i znicze na grobach tymbarskich Legionistów oraz na cmentarzu wojennym. Modlitwę w intencji spoczywających na cmentarzach odmówił proboszcz Parafii Tymbark ks. Jan Banach.


 

fot. Roland Mielnicki

GALERIA

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark