O godz. 10.30 SKKP w Limanowej przyjmuje zgłoszenie następującej treści: podczas prowadzenia prac remontowych na wieży Kościoła Parafialnego w Tymbarku doszło do pożaru. W wyniku zdarzenia pożar rozprzestrzenia się na wieży kościelnej, dwóch z czterech pracowników firmy remontowej opuściło obiekt natomiast pozostali znajdują się wewnątrz.
Spokojnie, to tylko scenariusz ćwiczeń gminnych jednostek OSP, Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz tymbarskiego Strzelca w ramach zarządzania kryzysowego, opracowany przez st. kpt. Tomasza Kaptura z jednostki OSP w Tymbarku.
Tematem tegorocznych ćwiczeń była taktyka ratowniczo-gaśnicza podczas pożarów obiektów sakralnych. Do akcji ratowniczych skierowano wszystkie siły ratownicze gminy w tym: po dwie sekcje z jednostki OSP Tymbark i OSP Podłopień, OSP Zawadka, OSP Piekiełko oraz ratowników medycznych z jednostki tymbarskiego Strzelca. Istniała również potrzeba ściągnięcia podnośnika z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.
Zadaniem ratowników, wśród których był między innymi ks. Stanisław Kaczka, kapelan Powiatowy Strażaków było zlokalizowanie poszkodowanych oraz ich ewakuacja przy pomocy dostępnego na miejscu zdarzenia sprzętu, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz lokalizacja i gaszenie pożaru na wieży kościelnej. Utrudnieniem w prowadzeniu akcji była imitacja warunków pożarowych z wykorzystaniem wytwornicy dymu.
Przyjęte założenia oraz przebieg prowadzonych działań ratowniczych przez druhów strażaków bardzo wysoko ocenił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej mł. bryg. Wojciech Frączek. Wyróżnił również organizację punktu medycznego przez drużynowych ZS Pawła Mamalę, Dawida Grysa i Kamila Smorońskiego z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku. W ćwiczeniach wzięli również udział Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, szef gminnego zespołu zarządzania kryzysowego, druh Zbigniew Kaptur, komendant gminny strażaków oraz prezes ZOG ZOSP RP w Tymbarku druh Stanisław Przybylski. Organizacja ćwiczeń na wieży Kościoła Parafialnego w Tymbarku była bardzo ważnym elementem szkoleniowym strażaków i służb współpracujących ze strażakami.
Typowe dla tego rodzaju obiektów są masywne drewniane konstrukcje dachów, które łatwo rozprzestrzeniają ogień, a powstający w wieżach efekt komina utrudnia gaszenie. Ryzyko powstania pożaru na dachu lub wieży świątyni zwiększa umiejscowienie na nich instalacji telekomunikacyjnych. Świątynie to często obiekty zabytkowe, wymagające szczególnej ochrony, lecz jednocześnie bardzo rzadko wyposażone są w odpowiednie instalacje przeciwpożarowe.
Robert Nowak
fot. Adam Kapturkiewicz