W dziewięciu placówkach oświatowych na terenie Gminy Tymbark w dniu 24 września 2019 r. w ramach realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego przeprowadzono próbne ewakuacje uczniów i przedszkolaków. W ewakuacjach udział również wzięli wychowawcy i personel poszczególnych szkół i przedszkoli. Łączna liczba ewakuowanych osób wynosiła ponad 1120 osób. Czas trwania ewakuacji wynosił od 2 do 3 minut. Akcjami w placówkach oświatowych kierowali osobiście dyrektorzy tych placówek.
Przebieg próbnych ewakuacji oceniali: asp. Sylwester Sienkiewicz z Komisariatu Policji w Tymbarku, komendant oddziału gminnego straży pożarnych druh Zbigniew Kaptur, druh Marcin Mrózek z OSP Tymbark oraz inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak.
Przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówili zasady postępowania w przypadku pożaru i innych nadzwyczajnych zagrożeń w tym czadu. Bardzo wysoko oceniono przebieg ewakuacji we wszystkich placówkach oświatowych w tym zaangażowanie dzieci oraz młodzieży. Świadczy to o przywiązywaniu dużej uwagi do problematyki bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przez dyrekcję wszystkich placówek oświatowych na terenie Gminy Tymbark. Na szczególne wyróżnienie zasługują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku i najmłodsze przedszkolaki.
Tego typu ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego realizowane są w Gminie Tymbark każdego roku we wszystkich placówkach oświatowych – mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku.
Młodzież z powagą, zrozumieniem i dużym zaangażowaniem podchodzi do próbnych ewakuacji. Wszyscy uczestnicy tego typu ćwiczeń zdają sobie sprawę, że opanowanie przyjętych procedur spowoduje w przypadku zagrożenia minimalizację strat, sprawne opuszczenie pomieszczeń oraz prawidłowy przebieg akcji ratowniczej – kończy druh Zbigniew Kaptur.
Robert Nowak