• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

"Tymbarski Ton" na Jasnej GórzeŚroda, 08 stycznia 2020

Strażacka Orkiestra Dęta 'Tymbarski Ton' kolędowała w niedzielę, 5 stycznia, na Jasnej Górze. Orkiestra uświetniła swoją muzyką Eucharystię odprawioną w jasnogórskiej bazylice.

Kolędowanie ‘Tymbarskiego Tonu’ w częstochowskim sanktuarium jest już tradycją. Od siedmiu lat przybywają do Matki Bożej, by prosić o Boże błogosławieństwo dla członków Orkiestry oraz ich rodzin i najbliższych. W modlitwach pamiętają również o zmarłych muzykach z Orkiestry.

„Cieszymy się bardzo, że z południowych stron Polski przyjeżdżają grupy folklorystyczne – mówi o. Jan Pach, paulin, góral pochodzący ze Słopnic - Osobiście od lat walczę o to, żeby powróciła ta góralska tradycja, stroje, melodie, pieśni i bardzo się cieszę, że ta orkiestra ‘Tymbarski Ton’ pielęgnuje i powraca do korzeni, z których wyrastały pokolenia naszych praojców, i że chce żyć tą tradycją, i tą tradycją dzielić się również z pielgrzymami jasnogórskimi”.

„Pielgrzymka, modlitwa, śpiew, zagranie na Jasnej Górze jest emanowaniem wiary Południowej Polski, góralszczyzny, gdzie nadal pielęgnowana jest tradycja kolędowania po domach. Również strażacy z Tymbarku kolędują” – powiedział o. Pach.

Orkiestra ‘Tymbarski Ton’ istnieje już 27 lat, a jej dyrygentem od 17-tu lat jest Ryszard Gawron. „Sam przyjazd na Jasną Górę jest dla nas wielkim przeżyciem – podkreśla Ryszard Gawron - Każdy przyjeżdża tu dziękować za zeszły rok, za otrzymane łaski i z prośbą o potrzebne łaski w przyszłym roku. Przyjeżdża z nami bardzo dużo dzieci, młodzież szkolna, przyjeżdżają maturzyści, którzy proszą o potrzebne łaski w zdaniu matury i jest z nami również pan wójt Paweł Ptaszek”.

„U nas w górach ludzie są bardzo pobożni - wyznaje dyrygent Orkiestry - Przeważnie każdy w domu ma ustawione Radio Maryja, przeżywa Apel Jasnogórski. Ja praktycznie codziennie oglądam Apel. U nas kolędujemy i po domach, i w kościele, i na różnych uroczystościach kościelnych”.

„’Tymbarski Ton’ pielgrzymuje na Jasną Górę zawsze na początku roku – mówi Paweł Ptaszek, wójt Tymbarku - Chcemy podziękować Bogu za miniony rok i prosić o łaski na nowy rok. Wraz z Orkiestrą przybywają jej sympatycy, chcemy z tymbarczanami być tutaj na Jasnej Górze, bo jest to szczególne dla nas miejsce, jak dla wszystkich Polaków”.

„Orkiestra jest wielopokoleniowa, wykonuje zarówno utwory religijne, jak również świeckie – wyjaśnia wójt Tymbarku - Towarzyszy podczas uroczystości gminnych, państwowych ale również w kościele zawsze gra na najważniejszych uroczystościach religijnych”.

Orkiestra uczestniczyła we Mszy św. o godz. 19.00 w jasnogórskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył o. Jan Pach, który witając górali powiedział: „Jak to dobrze na Jasnej Górze usłyszeć sąsiadów Słopnickich czyli z Tymbarka i z Podłopienia. Łza się w oku zakręciła, jak usłyszałem te wasze tony, stroje zobaczyłem. Przyszli górale do Matki Boskiej, chcą wyśpiewać Jezusowi, który jest w ramionach Matki swoją miłość, swoją wierność i przywiązanie do Kościoła, do Jezusa Chrystusa i polskiej tradycji”.

Po Mszy św. ‘Tymbarski Ton’ dał koncert kolęd.


Orkiestra pozostała również na Apelu Jasnogórskim. Prezbiterium Kaplicy Matki Bożej wypełniło się po brzegi wiernymi z Południowej Polski w góralskich strojach, gdyż w modlitwie uczestniczyła także licząca 170. dzieci kapela z Raby Wyżnej - ‘Mała Armia Janosika’. Rozważania apelowe tego dnia poprowadził o. Kamil Szustak, paulin.

‘Mała Armia Janosika’ kolędowała po Apelu Jasnogórskim.

 

źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13545

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark