• » Uprzejmie informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Urząd Gminy w Tymbarku będzie nieczynny. W sprawach ważnych, dotyczących zarejestrowania zgonu, bardzo prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 515 243 434, 728 348 405.

Masz psa - masz też obowiązkiPiątek, 22 maja 2020

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela, opiekuna czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że trzeba mieć również kaganiec i przede wszystkim dopilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi pełnić jego właściciel.

Właściwe warunki

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, by chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę ruchu. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody.

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Odpowiednie pilnowanie swojego psa

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, oraz ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jak również ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń nakładają na właściciela czworonogów obowiązek sprawowania należytej nad nimi opieki i kontroli. Właściciel nie może utrzymywać swojego psa jak mu się tylko podoba. Pies powinien znajdować się na terenie ogrodzonej posesji w sposób uniemożliwiający mu swobodne wydostanie się poza jej obszar. Na furtce wejściowej
w widocznym miejscu winna znajdować się tabliczka informująca o obecności psa na danym terenie. Niedopuszczalne jest wypuszczanie psa poza teren prawidłowo zabezpieczonej posesji bez nadzoru właściciela, opiekuna. Wyprowadzanie psa na spacer bez kagańca
i smyczy jest również niedozwolone. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń,
a w szczególności art. 166: Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi
z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Pogryzienie

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy też dorosłej osoby. W zależności od skutków takiej niewłaściwej opieki nad czworonogiem, właściciela, opiekuna może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, jak również zagryzienia innego zwierzęcia) – posiadacz, opiekun, który nie wywiązał się z właściwego zabezpieczenia psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody.
Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel, opiekun. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii.

Najnowsze galerie

VIDEO PREZENTACJA Gminy Tymbark

Wirtualny spacer po Gminie Tymbark