W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 roku na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spis to badanie statystyczne, które dostarcza informacji o gospodarstwach rolnych w kraju. Zgromadzone dane wykorzystywane są w procesie ulepszania polityki rolnej. Dzięki temu można efektywnie planować pojawiające się trendy hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych oraz politykę żywnościową.
Według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. rolnicy powinni przygotować się na pytania z zakresu:
- osób kierujących gospodarstwem rolnym,
- położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych,
- typu własności użytków rolnych,
- produkcji ekologiczna,
- rodzaju użytkowanych gruntów,
- powierzchni zasiewów według upraw,
- powierzchni nawadniana,
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych,
- rodzaju budynków gospodarskich,
- pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych,
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym,
- wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
Kto jest objęty spisem rolnym?
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej.
Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego jest samospis internetowy – każdy rolnik może dokonać spisu we własnym domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z internetem, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Uzupełniającą metodą ma być wywiad telefoniczny albo wywiad bezpośredni (przeprowadzany przez rachmistrza terenowego). Rolnicy nie posiadający dostępu do Internetu będą mieli możliwość dokonania spisu w lokalu gminnego biura spisowego, który znajduje się w budynku Urzędu Gminy I piętro pok. Nr 8. Ostatnia forma to spisanie się
z udziałem rachmistrza terenowego wybranego podczas naborów zorganizowanych przez Gminnego Komisarza Spisowego - Wójta Gminy Tymbark.